Jak dobrać parametry klimatyzatora?

Data: 20-06-2016
Klimatyzacja w sezonie letnim, jest jedną z najczęściej instalowanych rzeczy w naszych domach. Ale aby nie dać się ani naciągnąć, ani nie paść ofiarą niekompetencji „fachowca”, warto by dowiedzieć się pewnych podstaw odnośnie doboru parametrów klimatyzacji.

Najważniejszym parametrem jaki posiada klimatyzacja, jest jej możliwość ogrzewania lub ochładzania pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Dobór odpowiedniego klimatyzatora, pod względem mocy grzewczej i chłodniczej odbywa się po uprzednim przeprowadzeniu pomiarów i wzięciu pod uwagę wielu czynników. Klimatyzacja działa bardziej lub mniej wydajnie w zależności od: wielkości i kubatury pomieszczenia, od tego czy dom lub mieszkanie jest dodatkowo izolowane od otoczenia.

Klimatyzacja może działać różnie w zależności od tego ile mamy ścian działowych, jak są one rozmieszczone oraz tego czy są one termoizolowane czy nie. Ważna jest też orientacja względem stron świata, a wiąże się to ze stopniem nasłonecznienia ścian i przyjmowaną przez nie energia świetlną.Bardzo ważne jest również przeznaczenie pomieszczenia. Czy pracują w nim maszyny, jakie są te maszyny i ile ich jest. Podobnie jest z przebywającymi tam ludźmi.

Klimatyzacja albo rekuperacja poznań jest również zależna od technologii jaką stosujemy. Jeżeli stosujemy technologie inwertorowe (technologie, które same decydują kiedy grzać, a kiedy chłodzić) możemy spodziewać się bardziej stabilnych temperatur i mniejszego zużycia energii. Pilnują one aby pomieszczenia zbytnio się nie nagrzewały, ani nie ochładzały. Klimatyzacja typu on/off jest tego przeciwieństwem. Przy takiej klimatyzacji sami decydujemy kiedy grzać a kiedy chłodzić.

Klimatyzacja monoblokowa, jest to najprostszą i najtańszą wersją klimatyzacji. Klimatyzatory monoblokowe kontrolują tylko temperaturę powietrza, i nie pozwalają na inne funkcje, takie jak choćby nawilżanie. Klimatyzacja monoblokowa ma również jedną bardzo dużą wadę. Wszystkie elementy klimatyzacji monoblokowej znajdują się wewnątrz pomieszczenia gdzie klimatyzacja pracuje, przez co generuje ona spory hałas.

Klimatyzacja typu split i multi-split mają podobną zasadę działania jak klimatyzatory monoblokowe, ale umieszczenie elementów generujących hałas, głównie sprężarki i skraplacza poza budynkiem sprawia, że są one zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu. Ponadto fakt, że są one w dwóch modułach daje jeszcze jedna zaletę. Klimatyzacja typu split i multi-split może być montowana w kilku miejscach. Mogą działać jako klimatyzatory ścienne. Charakteryzują się wtedy najczęściej ozdobnym wzornictwem. Może to być klimatyzacja umieszczana na suficie. Nazywana jest wtedy kasetonowa, ze względu na fakt, że jest często chowana pod kasetonami. Podobnie działa klimatyzacja kanałowa. Umieszczana jest wtedy pod podwieszanym sufitem, a powietrze rozprowadzane jest za pomocą systemu rurek, równomiernie po całym pomieszczeniu. Klimatyzacja skrzynkowa natomiast w swoim wyglądzie przypomina zwykły grzejnik. Umieszczana jest najczęściej na podłodze lub pod stropem. 

Niezależnie od tego jaką klimatyzację wybierzemy warto aby była ona dobrze przemyślana.

Najlepsze klimatyzatory poznań w całej okolicy tylko w Klim Air

InWroc.pl InSilesia.pl Graviteo Encja.com inNews.pl