Bezpieczna Autostrada – ogólnopolska kampania społeczna Compensy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na autostradach

28-09-2017
|
Bezpieczna Autostrada – ogólnopolska kampania społeczna Compensy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na autostradach
źródło:
Podstawowym celem kampanii jest rozpowszechnienie wśród użytkowników dróg wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po autostradach i trasach szybkiego ruchu oraz udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Akcja ma charakter ogólnopolski i będzie przeprowadzana na autostradach A1, A2 i A4. Współorganizatorem akcji jest Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W ramach kampanii przewidzianych jest cykl wydarzeń w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP), podczas których organizowane będą pokazy pierwszej pomocy. Kierowcy otrzymają pakiety materiałów zawierające m.in. informacje dla kierowców o tym, jak prawidłowo poruszać się po autostradach, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla dorosłych i najmłodszych, a także karty ICE (in case of emergency), pomocne przy powiadamianiu bliskich w razie wypadku. Materiały będą rozpowszechniane również na bramkach autostrad i w oddziałach Compensy w całej Polsce. Organizowane będą też szkolenia praktyczne i kursy e-learningowe z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników kluczowych stacji na A1, A2 i A4 oraz pracowników obsługi autostrad. Dodatkowo wspomniane stacje zostaną wyposażone w profesjonalne zestawy pierwszej pomocy. Kampania obejmie również konkurs dla kierowców, w którym będzie można wygrać m.in. kurs bezpiecznej jazdy.

- Statystyki nie napawają optymizmem. Na 100 wypadków w Europie na polskich drogach i autostradach ginie średnio 9 osób! To najgorszy wynik w Europie. Choć na autostradach i drogach szybkiego ruchu zdarzeń drogowych jest mniej, w ogólnym rozrachunku, są one poważniejsze i ginie w nich więcej osób. Wielu kierowców nie potrafi korzystać z dróg szybkiego ruchu w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Umiejętności i wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy i pozostawiania korytarza ratunkowego dla służb medycznych również pozostawia wiele do życzenia – komentuje Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Compensa włącza do kampanii swoich pracowników z całej Polski i do końca tego roku planuje przeszkolić ich z udzielania pierwszej pomocy. Do końca bieżącego roku w ramach kampanii przeszkolonych zostanie większość pracowników ubezpieczyciela.

- Kampania Bezpieczna Autostrada wpisuje się w strategię działania Compensy i jest zgodna z naszą kluczową wartością, jaką jest bezpieczeństwo. Chcemy dawać poczucie bezpieczeństwa, promować bezpieczeństwo, bezpieczne zachowania, szkolić i uczyć jak postępować w trudnych sytuacjach. Pracownicy Centrali już od marca przechodzą takie szkolenia – dodaje Artur Borowiński, prezes zarządu Compensy.

Pierwsze wydarzenie odbyło się 24 września w Miejscu Obsługi Podróżnych Parma na Autostradzie Wolności z Warszawy w stronę Łodzi. Podczas eventu przekazano ponad 400 zestawów materiałów informacyjnych i przeprowadzono kilkadziesiąt pokazów prawidłowej reakcji w sytuacji zagrożenia życia. Relację na żywo można było śledzić na fanpage-u Compensy. W najbliższych miesiącach organizatorzy będą się koncentrować na szkoleniach i wyposażeniu punktów pierwszej pomocy na MOP-ach, a kolejne wydarzenia plenerowe przewidziano w okresie wiosennym i wakacyjnym w przyszłym roku. Wszystkie działania w ramach kampanii będą realizowane w 4. kwartale 2017 r. i przez cały rok 2018.


InWroc.pl InSilesia.pl Graviteo Encja.com inNews.pl