Podróż studyjna do wsi tematycznych na Warmii i Mazurach

16-09-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Podróż studyjna do wsi tematycznych na Warmii i Mazurach
źródło: UM Województwa Dolnośląskiego
W dniach 24-27.08.2017r. 40-osobowa delegacja przedstawicieli grup Odnowy wsi z Dolnego Śląska odwiedziła wsie tematyczne woj. warmińsko-mazurskiego.

W trakcie czterech  dni pobytu odwiedziliśmy 5 niezwykłych wsi, w których mieliśmy okazję zapoznać  się z ich ofertami tematycznymi. Dodatkowo trzeciego dnia pobytu na Warmii w Wiosce Garncarskiej Kamionki- spotkaliśmy się z p. Krzysztofem Margolem- twórcą sieci wsi tematycznych w Polsce. W trakcie prezentacji przedstawione zostały założenia budowania oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby i model ich tworzenia od wizji do produktu. 

Miejscowości, które uczestnicy mieli okazję poznać w trakcie kolejnych dni podróży to przykłady różnych pomysłów wsi na siebie, różnych ofert  wynikających z zasobów jakie posiadają, a także różnych etapów rozwoju na jakich danej miejscowość obecnie się znajduje.  Dzięki temu mieliśmy okazje zobaczyć jak można krok po kroku szykować Nasze Wioski do budowania oferty, jakie pomysły się sprawdzają i do jakiego efektu powinniśmy dążyć gdy zdecydujemy się już na tworzenie wsi tematycznej. 
W Żywkowie, Bocianiej Wiosce – w której podobno jest najwięcej bocianów w Polsce, zaprezentowano nam bardzo ciekawie przygotowaną gre terenową z ciekawie zapisanymi zagadkami, dzięki czemu mogliśmy nie tylko zwiedzić tą bardzo malowniczą miejscowość ale także dowiedzieć się wiele ciekawostek z życia bocianów. Duże wrażenie zrobiła tez wizyta w Bocianiej Galerii. 
Blanki- Wieś Zielarska – to przykład wsi w której  oferta opiera się na zasobie jakim jest otaczająca przyroda. Przyjmujące naszą grupę gospodynie w niezwykle ciekawy sposób przybliżyły nam tajemniczy świat przyrody- ziół, ich dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. W ramach warsztatów mogliśmy przygotować zdrowotne ziołowe nalewki, czy mieszanki ziół pomagające na wiele różnych dolegliwości. 
Praslity- to Wieś Bosej Ekologii i to dosłownie bosej.  Bosa Ekologia to działania Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych zmierzające do stworzenia wsi tematycznej a skupiające się wokół idei życia na sposób ekologiczny. Oferta wsi obejmuje warsztaty z ekologicznych metod przetwarzania i wytwarzania  żywności (pieczenie chleba na zakwasie, kiszenie warzyw, wytwarzanie kwasu buraczanego, warzenie piwa, rozpoznawanie podstawowych dziko rosnących roślin jadalnych). Dodatkowo mogliśmy wziąć udział w zajęciach z ceramiki. Niezwykłą atrakcją był spacer w Bosym Labiryncie. 
Browina- Wioska Pogody Ducha – to prawdziwie sielska miejscowość z jaką kojarzy nam się ten rejon Polski, w której każdy odnajdzie ta przysłowiową Pogodę Ducha – czy poprzez mieszanki ziół, napojów, czy poprzez ziołowe nalewki. Gdy dodamy do tego wspaniałe krajobrazy, czy spotkania przy ognisku z muzyką i śpiewem – jedno jest pewne – można tu prawdziwie odpocząć od codziennego zabiegania. 
Wisieńką na torcie wyjazdu była Kamionka -  Wieś Garncarska. Mimo niesprzyjającej pogody mogliśmy się zapoznać z bardzo bogatą ofertą tej wsi. Spacer po Rajskim Ogrodzie, film w kinie 3d, warsztaty garncarskie, czy apiterapia – to tylko niewielka część oferty tej wsi, w której można śmiało spędzić cały dzień poznając ciekawostki ze świata przyrody i nie tylko. 
Serdeczne podziękowania dla naszych gospodarzy, którzy sprawili że wyjazd ten będzie na pewno niezapomniany dla nas wszystkich.

źródło: UM Województwa Dolnośląskiego
InWroc.pl InSilesia.pl Graviteo Encja.com inNews.pl