Seniorzy ponownie nie dali się oszukać

21-08-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Seniorzy ponownie nie dali się oszukać
źródło: KMP Wrocław
Troje mieszkańców Wrocławia nie dało oszukać się przestępcom wyłudzającym pieniądze na tzw. legendę, a podającym się za wnuka, członka rodziny lub pracownika instytucji budzącej zaufanie.

We wszystkich przypadkach oszuści wystraszyli się dociekliwości seniorów i braku zaufania do treści przekazywanych przez telefon informacji. Jedna z Pań przyznała, że dzięki dobrej relacji z dzielnicowym od razu wiedziała, co zrobić w takiej sytuacji…

Sposób działania przestępców zawsze jest bardzo podobny. Dzwonią do wybranej osoby i wymyślają historię, która ma przekonać ofiarę do szybkiego przekazania im pieniędzy. W jednym z ostatnich tego typu przypadków na terenie Wrocławia, oszust podał się za pracownika poczty, a w innym za policjanta.


Sprawcy zawsze zainteresowani są gotówką posiadaną przez osoby starsze. Czasem pytają o wysokość emerytury, czy o pieniądze posiadane w domu lub na kontach bankowych. Tym razem kobieta, z którą rozmawiał oszust niemal dała się namówić na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Jednak, w drodze do banku przypominała sobie słyszane wcześniej ostrzeżenia policjantów i postanowiła porozmawiać o tej sytuacji z funkcjonariuszami. Dzięki temu nie straciła oszczędności życia. Pozostali dwaj seniorzy również spostrzegli się w porę i zareagowali właściwie.


Mając te sytuacje na uwadze policjanci ponownie przypominają, że pracownicy Policji nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, nie pytają też seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie, gdzie i w jakiej wysokości.


Gdy ktoś próbuje wmówić nam taką historię jest to znak, że możemy właśnie rozmawiać z oszustem. Należy wtedy natychmiast nawiązać kontakt z policjantem najbliższej jednostki policji lub powiadomić o tym członka rodziny, do której pożyczka ma trafić - bezwzględnie nie przekazując żadnych pieniędzy.

Pamiętajmy też, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie sugerują też by przekazywać jakiekolwiek pieniądze nieznanym osobom.


Funkcjonariusze zwracają się również z prośbą o prowadzenie podczas rodzinnych spotkań z seniorami rozmów o możliwych próbach wyłudzania pieniędzy. 

źródło: KMP Wrocław

InWroc.pl InSilesia.pl Graviteo Encja.com inNews.pl