Wrocław będzie współpracować z Reykjavikiem

02-04-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Wrocław będzie współpracować z Reykjavikiem
źródło: UM Wrocław
Kultura, sztuka, turystyka, sport i ochrona środowiska – to tylko niektóre dziedziny współpracy pomiędzy Wrocławiem a Reykjavikiem. Uchwałę w tej sprawie miejscy radni przyjęli na sesji w czwartek, 23 marca.

Reykjavik to stolica oraz największe miasto Islandii. W 2000 roku jedna z Europejskich Stolic Kultury. Siedziba Uniwersytetu Islandzkiego. W 2014 roku Polacy stanowili najliczniejszą grupę imigrantów w Reykjaviku. Od 31 maja 2017 Wizzair będzie obsługiwała bezpośrednie połączenie lotnicze.

Współpraca partnerska Wrocław-Reykjavik

Zakres współpracy z Wrocławiem będzie obejmować następujące dziedziny: zarządzania miastem, kultury i sztuki, turystyki i sportu, ochrony środowiska, gospodarki komunalnej, transportu, ochrony  zabytków oraz strategicznego rozwoju planowania miasta.

Współpraca Wrocławia z Reykiawikiem trwa od 2014 roku, od warsztatów urbanistycznych w ramach projektu DiverCITY. Projekt zaowocował  kilkoma  wymianami oraz konferencjami. Obecna współpraca rozszerzyła się o współpracę Urzędu Miasta Reykjavik z Wrocławskimi Rewitalizacjami.

W 2011 roku Reykjavik otrzymał stały tytuł Miasta Literatury UNESCO. Z Wrocławiem, Stolicą Książki UNESCO 2017 roku współpracuje od 2014 roku w ramach Festiwalu Opowiadania oraz od 2015 roku w ramach projektu Młodzieżowa Pracownia Opowieści.

Wrocław podpisze umowę w sprawie współpracy 7 kwietnia 2017

Miasta partnerskie

Wrocław współpracuje z 10 miastami, z czego osiem to miasta europejskie. Miasta partnerskie to forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu przede wszystkim wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną.  Po co nam miasta partnerskie?

źródło: UM Wrocław

InWroc.pl InSilesia.pl Graviteo Encja.com inNews.pl