„Pamięć i Przyszłość” ma 10 lat

17-03-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
„Pamięć i Przyszłość” ma 10 lat
źródło: UM Wrocław
11 marca 2017 r., Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" obchodzi 10 lat działalności. W ciągu dekady placówka przygotowała m.in. 69 wystaw, 12 gier miejskich, 11 konkursów i 4 festiwale.

Największym osiągnieciem jest budowa Centrum Historii Zajezdnia. Z okazji jubileuszu, 10 marca, w Centrum Historii Zajezdnia odbyło się spotkanie z udziałem m.in. pracowników ośrodka, związkowców Solidarności, władz miasta i zaproszonych gości. 

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” jest wspólną instytucją kultury: gminy Wrocław i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Ośrodek powstał 10 lat temu, 11 marca 2007 r., dzięki decyzji ówczesnego Ministra Kultury Kazimierza Ujazdowskiego. Głównym celem tej inicjatywy było promowanie dorobku historycznego i kulturowego stworzonego przez Polaków po drugiej wojnie światowej na ziemiach, które znalazły się wówczas w granicach Polski – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i dodaje, że zanim ośrodek pozyskał stałą siedzibę już rozpoczął zbieranie świadectw.

– Wywiady z osobami, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie, uczestnikami ważnych wydarzeń jak antykomunistyczne podziemie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostały utrwalone w zapisie video lub audio – zaznacza rzecznik.

10 lat Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

W październiku 2007 roku zorganizowano słynną „wystawę na torach”, czyli „Pociąg do historii”. Wystawa zlokalizowaną w kilku wagonach odwiedziła około 50 miejscowości. Ekspozycję na torach zwiedziło blisko 75 tysięcy osób. W roku 2010 Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zorganizował wystawę „Solidarny Wrocław”, którą w ciągu trzech miesięcy wystawę zwiedziło 52 tysiące osób.

W ciągu 10 lat Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przygotował 69 wystaw, 12 gier miejskich, 11 konkursów, 64 wydawnictwa, 22 projekty dokumentacyjno-badawcze, zebrał około 1000 relacji Świadków Historii, zorganizował 39 konferencji i debat, 4 festiwale, zrealizował 15 filmów, 6 projektów multimedialnych, 14 projektów artystycznych i 8 wydarzeń rocznicowych.

Centrum Historii Zajezdnia

– Największym osiągnięciem Ośrodka jest budowa i otwarcie Centrum Historii Zajezdnia w miejscu historycznej zajezdni autobusowa, w której 26 sierpnia 1980 narodziła się wrocławska „Solidarność”, gdy Tomasz Surowiec kierowca MPK zablokował bramę zakładu autobusem Jelcz tzw. „ogórkiem” – mówi Juliusz Woźny.

Na 1980 metrach kwadratowych przestrzeni wystawienniczej przygotowano wystawę o dziejach miasta „Wrocław 1945-2016”. O nowym wrocławskim muzeum opowiada dr. Wojciech Kucharski. Oprócz stałej wystawy można oglądać czasowe ekspozycje dotyczące najnowszej historii miasta i dolnego Śląska, odbywają się tam publiczne debaty inicjowane i prowadzone projekty badawcze, stypendialne prowadzona jest działalność wydawnicza. Gromadzone są i opracowywane dokumenty i pamiątki.

Moda na stare fotografie Wrocławia

Tramwaje na Rynku, saturatory na Świdnickiej, małe fiaty i krowy wśród opalających się nad Odrą – te zdjęcia z archiwum ośrodka biją rekordy oglądalności. Tysiące odsłon, lajków i długa lista komentarzy. Zobacz zdjęcia na facebookowym profilu Nie-zapomiany Wrocław, Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

źródło: UM Wrocław

InWroc.pl InSilesia.pl Graviteo Encja.com inNews.pl