Biolodzy, chemicy i absolwenci szkół średnich poszukiwani do IT – miejsca pracy, warsztaty

07-02-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Biolodzy, chemicy i absolwenci szkół średnich poszukiwani do IT – miejsca pracy, warsztaty
źródło: UM Wrocław
Działające we Wrocławiu firmy IT poszukują pracowników. Oferują miejsca pracy dla informatyków, ale szukają także chętnych, którzy przekwalifikują się z innych branż lub są absolwentami szkół średnich. Wymagana jest znajomość języków obcych i umiejętność pracy z komputerem.

Sektor nowoczesnych usług i technologii we Wrocławiu zatrudnia już blisko 40 tysięcy osób i liczba ta stale rośnie.

– Żeby pracować w branży IT nie trzeba kończyć informatyki. Poszukiwani są m.in. biolodzy i chemicy. Sposób nauki tych przedmiotów, logiczność funkcjonowania np. związków chemicznych, ma pewne cechy wspólne z funkcjonowaniem języków programowania – mówi Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

W branży IT nie trzeba kończyć informatyki

– Wykształcenie informatyczne czy inne ścisłe pomaga, ale nie jest warunkiem koniecznym, by rozpocząć przygodę w IT. Dlatego inwestujemy w kształcenie osób z potencjałem. Spora część naszych dzisiejszych pracowników zaczynała od stażu lub spotkała się z nami na warsztatach. Są to nie tylko absolwenci Politechniki Wrocławskiej, ale także Uniwersytetu Ekonomicznego. Część osób zmienia branżę, ucząc się nowego fachu od podstaw. Zdarzają się też osoby po nietypowych kierunkach jak zarządzanie, geodezja czy górnictwo – mówi Natalia Urbańska, HR Director firmy Divante.

Bezpłatne szkolenia w ARAW-ie

Firmy we własnym zakresie organizują specjalistyczne szkolenia lub korzystają z oferty szkół, które kształcą na potrzeby branży IT.

– Promujemy organizowane przez takie firmy spotkania i szkolenia, bo tego potrzebuje rynek pracy we Wrocławiu. W siedzibie ARAWu przy pl. Solnym udostępniamy nasze pomieszczenia. Przykładem takich działań może być współpraca ze Szkołą Programowania Coders Lab i bezpłatne warsztaty z WordPress, które odbędą się 11 lutego. Zapraszamy do współpracy także inne firmy – dodaje Łukasz Czajkowski.

Dzień otwarty z IT – kilkaset miejsc pracy

ARAW uczestniczy także w organizowanych 6 lutego, przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu i Szkołę Programowania Coders Lab – Dniu otwartym z IT. Podczas spotkania osoby bezrobotne będą miały możliwość spotkania z działającym w branży IT pracodawcami DIVANTE, IBM, CREDIT SUISSE, BETTER SOFTWARE GRUOP, UNIT 4. Firmy te łącznie zatrudniają w stolicy Dolnego Śląska ponad 10 tysięcy pracowników, a obecnie prowadzą rekrutacje na kilkaset stanowisk.

– Pomimo niskiej stopy bezrobocia we Wrocławiu grupa osób bezrobotnych stanowi niewykorzystywaną dotąd niszę rynkową dla niesamowicie chłonnego, wrocławskiego rynku IT – mówi Maciej Sałdacz, z-ca dyr. Powiatowego Urzędu Pracy.

źródło: UM Wrocław

InWroc.pl InSilesia.pl Graviteo Encja.com inNews.pl